مرکز تخصصی فیزیوتراپی باران سلامت

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی در تهرانپارس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی باران سلامت

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی در تهرانپارس

k:if>
مرکز تخصصی فیزیوتراپی باران سلامت

تهرانپارس - خیابان رشید -روبروی خیابان 146 - جنب باشگاه ورزشی آهن نورد -پلاک 111

77298005
77744911

طرف قرارداد با :
بیمه های پایه ...

ماساژ دادن موجب افزایش نشاط بدن می باشد.

      امام رضا (ع)    

ماساژ درمانی مدتی است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است اما متاسفانه با نگاه علمی به آن توجه نشده است. طی دهه گذشته در دنیا توجه خاصی به متد درمانی ماساژ شده است و این علم کهن که در ایران و مصر باستان جایگاه خاصی داشته است دوباره جای خود را در مراکز پزشکی باز کرده است.

در  مرکز فیزیوتراپی ورزشی باران سلامت تکنیک های مختلف ماساژ درمانی(therapeutic massage) در محیطی بسیار مناسب و توسط افراد مجرب و دوره دیده با تجویز و تحت نظارت فیزیوتراپیست انجام می شود.

از این روش ها می توان به Friction massage, Effleurage massage، رفلکسولوژی (Reflexology)، شیاتسو و آروماتراپی (Aromatherapy) و اشاره کرد.

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک می کند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند.

نحوه اثر گذاری ماساژدرمانی

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیکه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند.
همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.
علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

موارد احتیاط در ماساژدرمانی

- در صورتیکه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.
- روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.
- در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت نمایید.
- در صورتیکه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.

برای اولین بار ، ارائه ماساژ در سانس ها و روزهای جداگانه برای آقایان و خانمها با رعایت کامل شئونات اسلامی.

اگر از خستگی و دردهای عضلانی ناشی از کار و زندگی شهری و ماشینی رنج میبرید کافیست ماساژ ریلکسی ،درمانی را یک بار در فیزیوتراپی ورزشی باران سلامت تجربه کنید.

 

در ادامه به منظور افزایش آگاهی شما عزیزان شرایط و ضوابط صدور مجوز مراکز ماساژ درمانی که توسط

فدراسیون پزشکی ورزشی ابلاغ شده  اشاره میشود:

مقدمه:

باتوجه به فواید علمی و ثابت شده ماساژ ورزشی در رقع خستگی و تنش عضلانی، ایجاد آرامش و ارتقاء سلامت و عملکرد ورزشکاران و نیاز جامعه ورزشی کشور به این خدمات در سطوح باشگاهی، ملی، المپیکی، آسیایی و بین المللی و همچنین به منظور قانونمند کردن فعالیت مراکز ماساژ ورزشی که هم اکنون در کشور فعال بوده یا متقاضی فعالیت بوده یا متقاضی هستند. این دستورالعمل تدوین و در اختیار مسئولین و متقاضیان ذیربط قرار می گیرد.

ماده۱: اهداف

باتوجه به رسالتها و وظایف فدراسیون پزشکی ورزشی که حفظ و ارتقاء سلامت ورزشکاران از اهم آن بوده، تائید صلاحیت علمی و عملی دست­اندرکاران ماساژ ورزشی منحصراً در اختیار فدراسیون پزشکی ورزشی میباشد.اما بدیهی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص امور درمانی (پزشکی، توانبخشی، ماساژ درمانی و …) متولی نظارت و صدور مجوزهای قانونی در کشور میباشد.

بدین ترتیب این دستورالعمل باتوجه به موارد فوق الذکر جهت تاسیس مراکز ماساژ ورزشی تدوین شده و صدور مجوزهای قانونی درخصوص ماساژ درمانی در حیطه اختیارات وزارت محترم بهداشت و درمان است.

بدیهی است صدور کلیه مجوزهای قانونی برای تاسیس مراکز ورزشی مطابق با قوانین و مقررات و دستورالعملهای صادره از سوی کمیسیون اصلی ماده۵ آئین­نامه اجرایی موضوع قانون اجازه تاسیس باشگاه ورزشی و ورزشگاه توسط مردم با نظارت دولت میباشد.

 

 ماده۲: تعاریف

۲-۱: در این دستورالعمل هرجا نام وزارت برده شده منظور وزارت ورزش و جوانان است و هرجا سخن از فدراسیون آمده مقصود فدراسیون پزشکی ورزشی بوده و مراد از هیات،هیات پزشکی­ورزشی استان میباشد مگر آنکه صراحتاً به مورد دیگری اشاره شده باشد.

۲-۲: ماساژ ورزشی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با استفاده از روشها و تکنیکهای علمی بمنظور آماده سازی، گرم کردن، سرد کردن، تسریع در ریکاوی و ریلاکسیشن بدن ورزشکار صورت میگیرد و مجدداً تاکید میگردد که انجام اقدامات درمانی خارج از این حیطه میباشد.

۲-۳: منظور از کمیسیون ماده پنج، کمیسیون اصلی ماده پنج آئین نامه اجرایی قانون تاسیس باشگاه و ورزشگاه توسط مردم با نظارت دولت میباشد.

ماده۳: شرایط علمی، فنی و اخلاقی

۳-۱: بمنظور همسان سازی آموزشی و دستیابی به استانداردهای لازم در زمینه ماساژ ورزشی، صدور مجوز، درجه­بندی و تائید مدارک مربوطه در این زمینه توسط فدراسیون پزشکی ورزشی صورت می­پذیرد.

۳-۲: باتوجه به حساسیت موضوع سلامت و قوانین موضوعه کشوری، مراکز ماساژ ورزشی موظف هستند مسئول فنی خود را در این زمینه از بین پزشکان یا فیزیوتراپیستهای واجد شرایط که دارای پروانه کار یا مطب در شهر مربوطه باشند انتخاب کنند . بدیهی است صدور پروانه مطب و مجوزهای قانونی مربوطه در حیطه اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی خواهد بود.

۳-۳: هر مرکز تنها میتواند بسته به نیاز خود از ماسارهای دوره دیده در فدراسیون پزشکی ورزشی یا مورد تائید فدراسیون استفاده نماید.

۳-۴: تائید اولیه مدارک علمی مربوط به ماساژ و پروانه مطب مسئول فنی حداکثر ظرف مدت یک هفته در هیاتهای استانی صورت پذیرفته و مدارک مربوطه جهت تائید نهایی و صدور مجوز به فدراسیون پزشکی ورزشی ارسال میگردد. فدراسیون پس از بررسی مدارک حداکثر طی دو هفته نسبت به صدور گواهی کار یا رد درخواست طبق مقررات اقدام خواهد نمود.

۳-۵: رعایت کلیه موارد قانونی و حقوقی و موازین اسلامی و اخلاقی در بین خصوص ضروری بوده و نظارت بر حسن انجام کار مطابق با مقررات حاکم بر تاسیس باشگاههای ورزشی توسط ادارات کل ورزش و جوانان استانها و نظارت فنی توسط فدراسیون پزشکی و هیاتهای پزشکی ورزشی تابعه در کشور صورت می گیرد.

تبصره: صدور مجوز فنی کار از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی و صدور پروانه فعالیت مراکز ماساژ ورزشی توسط کمیسیون فرعی ماده ۵ استانها و مطابق با مقررات صورت خواهد پذیرفت.

ماده۴: استانداردهای فنی

بمنظور رعایت استانداردهای علمی و فنی، علاوه بر موارد مقرر در دستورالعملهای بهداشت محیط درخصوص اماکن ورزشی لازم است شرایط زیر مدنظر قرار گیرد:

۴-۱: حداقل فضا به ازائ هر تخت ماساژ باید ۷مترمربع (۲*۵/۲متر) با سقف حداقل ۲۷۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود اندازه های استاندارد تخت ماساژ (عرض ۷۶-۶۱ سانتیمتر، طول ۱۸۳ سانتیمتر و ارتفاع ۵۵ تا۸۵ سانتیمتر) بوده و ضخامت تشک باید بین ۴ تا ۵/۷ سانتیمتر باشد و تخت ماساژ میتواند به صورت ثابت یا قابل حمل باشد مراکز مستقل باید حداقل دارای چهار تخت و مراکز داخل استخرها و باشگاهها باید حداقل دارای یک تخت باشند.

۴-۲: استفاده از رولر، پتو، حوله، ملحفه و ساپورتهای مختلف به شرط رعایت موازین بهداشتی و قابل شستشو بودن آنها، بلامانع است.

۴-۳: استفاده از روغن­ها، ژل­ها، پودرها و کرمهای مختلف فقط تحت نظارت و با مسئولیت مستقیم مسئول فنی (پزشک یا فیزیوتراپیست) مجاز خواهد بود.

۴-۴: شرایط تهویه، سرویس بهداشتی، حمام و فضای مرکز ماساژ باید مطابق دستورالعملهای بهداشتی در نظر گرفته شود.

۴-۵: استفاده از دستگاههای الکتریکی ماساژ، توپهای ماساژ، سنگها و چوبهای مخصوص فقط تحت نظارت و با مسئولیت فنی مرکز صورت می گیرد.